Izolacje cieplne poliuretanem
izolacjenatryskowe-piana.pl img

Izolacje cieplne poliuretanem

Metoda natrysku izolacyjnej pianki poliuretanowej

Główne zastosowanie Pianki PUR w budownictwie to hydroizolacja i termoizolacja. Może być również zastosowana w połączeniu z powłokami elastomerowymi, jako pokrycie dachowe. Izolacja pianką urzeka swoją prostotą i nadaje się do ocieplenia każdego elementu budynku od fundamentów po poddasze. Piankę można stosować do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Wykonanie izolacji odbywa się bezpośrednio w miejscu budowy. Do Nakładania pianki używa się wysokociśnieniowych agregatów. Tłoczą one podgrzany do właściwej temperatury materiał pod odpowiednim ciśnieniem. W głowicy natryskowej (pistolet) postaje właściwy materiał izolacyjny z połączenia poliolu i izocyjanianu. Naniesiony na powierzchnię materiał gwałtowanie zwiększa swoją objętość, a następnie w kilka minut się utwardza. 

piana

Właściwości izolacji poliuretanem

Pianka poliuretanowa doskonale sprawdza się jako izolator do docieplania poddaszy. W miejscach gdzie zwykła izolacja może być problemem, warto zdecydować się na metodę natrysku pianką poliuretanową. Posiada ona budowę komórkową. Wyróżnia się dwa rodzaje pianek: otwarto i zamknięto-komórkowe. Pierwsza z nich posiada do 20% komórek zamkniętych, tymczasem druga ma ich ponad 90%. Jest to istotna różnica, ponieważ, na jakość pianki oraz jej przeznaczenie wpływa, to ile ma w sobie otwartych i zamkniętych komórek. Pianki otwarto-komórkowe stosowane są najczęściej, do docieplania poddaszy. Wpływają na to jej niski pozom przewodnictwa ciepła oraz stosunkowo nieznaczny ciężar (od 8 do 15 kg/m3). Dodanym atutem tej pianki jest jej wysoki wskaźnik pochłaniania dźwięków. Wpływa na to jej struktura zawierająca dużą liczbę otwartych komórek, które wypełnia się gazem. Doskonałe parametry izolacyjne pianki zamknięto-komórkowej wynikają z jej budowy. Wysoka gęstość usieciowienia oraz duża liczba zamkniętych porów przekładają się na zwiększoną wytrzymałość na ściskanie. Wyjątkowym atutem tego rodzaju pianki jest jej niska nasiąkliwość, co sprawia, że jest idealną izolacją wodochronną. Pianka zamknięto-komórkowa, nazywana również „sztywną”, charakteryzuje się lepszymi parametrami izolacyjnymi niż pianka otwarto-komórkowa. Dlatego zastosowanie cieńszej warstwy pianki o zwiększonej liczbie komórek zamkniętych, da porównywalny efekt, jak zużycie większej ilości pianki otwarto komórkowej. Wyróżnia się wiele różnych odmian tych dwóch podstawowych rodzajów pianek. Ciężar, gęstość, współczynnik przewodności cieplnej (λ), to czynniki wpływające na specyfikę zastosowania odpowiedniej mieszaniny poliuretanowej. 

piana

Zastosowanie pianki poliuretanowej

Izolacje natryskowe znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie. Wynika to ze znakomitych właściwości pianki PUR, która posiada niski współczynnik przewodności cieplnej (współczynnik lambda – λ). Skutkuje to uzyskiwaniem większej, niż u innych dostępnych na rynku produktów, efektywności energetycznej przy mniejszym zużyciu materiału. Uniwersalne właściwości pianki PUR sprawiają, że można ją nakładać na różnego rodzaju kształty i powierzchnie. Pozwala na dotarcie nawet do miejsc o utrudnionym dostępie i wypełnić nawet drobne szczeliny. Efektem stosowania pianki jest obniżenia kosztów ogrzewania. Główne obszary zastosowania pianki to ocieplanie: poddaszy, fundamentów, podłóg, ścian działowych i poddaszy.

piana

Docieplanie poddaszy

Izolacje pianką, wykorzystuje się obecnie najczęściej do docieplania poddaszy w budownictwie jednorodzinnym. Podczas jednego dnia roboczego można pokryć za pomocą tej metody aż 300 m2 powierzchni. Na popularność stosowania pianki wpływają również takie cechy, jak: odporność na wilgoć, dobra ochrona akustyczna oraz lekkość materiału. Wykorzystywana do izolacji poddasza pianka otwarto-komórkowa, tworzy przegrodę, która jest świetnym izolatorem termicznym i akustycznym. Wynika to z budowy wewnętrznej tego rodzaju piany, która składa się głównie z otwartych komórek, wypełnionych gazem. Lekkość materiału i jego specyficzne właściwości – łatwa przyczepność, utwardzanie – powodują, że nie tylko nie obciąża on konstrukcji dachu, ale wręcz ją wzmacnia.

Izolacje fundamentów

Pianka zamknięto-komórkowa, którą wykorzystuje się do izolacji fundamentów, dzięki swoim unikalnym właściwościom, pełni nie tylko funkcje termoizolatora, ale również świetnie sprawdza się, jako izolacja wodochronna. Ściany fundamentów pokrywa się kolejnymi warstwami pianki, tak, aby ich łączna grubość wynosiła 6 centymetrów. W celu zwiększenia właściwości hydroizolacyjncych nanosi się na zewnętrzną stronę pianki powłokę elastramową o grubości kilku milimetrów.

Izolacje podłóg

Do izolacji podłóg stosuje się piankę zamknięto-komórkową. Wykorzystanie tego materiału wiąże się z jego dużą wytrzymałością na ściskanie. Jest to istotny czynnik wpływający na stosowanie tego rodzaju pianki, jako izolacji pod wylewkę betonową. Rozłożona pianka tworzy jednolitą powłokę o wysokim współczynniku lambda na poziomie około 0,020. Wykorzystanie pianki Pur idealnie sprawdza się, jeśli planujemy zamontować ogrzewanie podłogowe.


Docieplanie ścian

Do izolacji ścian najlepiej sprawdza się pianka otwarto-komórkowa. Jej budowa wewnętrzna, sprawia, że nie tylko chroni przed utratą ciepła, ale jest również dobrym izolatorem akustycznym. Ponadto w przypadku domów wykonanych w systemie szkieletowym, może pełnić funkcję dodatkowego zabezpieczenia usztywniającego konstrukcję budynku.

Sufity

Pianka PUR może stanowić również zabezpieczenie termiczne sufitów. Ze względu na jej silną przyczepność, można ją nakładać za pomocą natrysku bezpośrednio na sufit.

Izolacje dachu

Piankę PUR można również stosować do zewnętrznego ocieplania dachu. Wymaga to wcześniejszego przygotowania podłoża, poprzez usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest również przeprowadzenie ewentualnych napraw poszycia dachowego, przed rozpoczęciem procesu ocieplania. Piankę nakłada się 2-centymetrowymi warstwami, następnie nakłada się na nią elastomerową powłoką. Wyrównuje to powierzchnię oraz zapewnia dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Izolacje dachów są najczęściej wykorzystywane w obiektach przeznaczonych na cele przemysłowe. 

 

img Posiadamy przeszkoloną brygadę
Jesteśmy na rynku
od 1971 roku!

img

Wieloletnie doświadczenie w branży budowlano - dekarskiej pozwoliło nam na rozszerzenie działalności...

img
www.debinski.pl
img Nowoczesne zaplecze techniczne
Skontaktuj się z nami
img
img 502 895 504
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego
img biuro@izolacjenatryskowe-piana.pl
W przypadku pytań prosimy o wysłanie
zapytania na nasz adres e-mail.